Exkluzivní poznávací zájezdy Cestování

CESTOPISY

Popisy a fotodokumentace cest po všech světadílech

CESTOPISY
"DANY GEOGRAPHIC"

popis dosud realizovaných zájezdů slovem a obrazem
popisy označené .
jsou dokončeny

AKTUÁLNÍ ZÁJEZDY

PŘIPRAVOVANÉ ZÁJEZDY

Barma + Laos - listopad/prosinec 2010
Omán + Katar + Bahrajn - únor 2011
Mongolsko - duben 2011
Jižní Korea - říjen 2011
Jamajka - listopad/prosinec 2011
O nás
Kontaktní informace
Dany Travel

Ing. Dana Trávníčková, CSc.
Cestovní kancelář od roku 1990
člen ACK ČR, pojištěná u ČPP
Na Volánové 20
160 00 Praha 6
tel/fax:
mobil:
235-360-028
602-339-882
email: dany@danytravel.cz
web: www.danytravel.cz
IČO: 15 318 079, DIČ: CZ435920114
Obchodní rejstřík: Městský Soud v Praze, odd. A, vl. 44857

Na Jih Etiopie a na sever Súdánu

Výjimečný poznávací dvojzájezd do unikátních míst :


(11. - 30. listopadu – dva a půl týdne)


Do Etiopie se vrátíme po třech letech. Tehdy jsme navštívili severní, od jihu zcela odlišnou polovinu země (viz oddíl „Cestopisy“ na našich stránkách). Už tenkrát jsem si říkala, že by bylo skvělé se cestou stavit v sousedním Súdánu a podívat na senzační kúšitské památky, ležící severně od hlavního města Chartúmu - který přitahuje i sám tím, že se tu z Bílého a Modrého Nilu rodí největší africká řeka. Tehdy jsme se tam ještě nezastavili, ale tentokrát to již uděláme. To si nemůžeme nechat ujít !

Nesmí vás mást, že Súdán se v médiích zmiňuje převážně v souvislosti Dárfúrem daleko na jihu země (pro média jsou vůbec zajímavé jen negativní zprávy, které obraz daných zemí mnohdy více či méně zkreslují, jak jsme se mnohokrát na místě přesvědčili). Hlavní město Chartúm a sever země je oblast bezpečná. Každoročně sem zavítají desetitisíce návštěvníků.

Súdán je svou rozlohou největší zemí v Africe a desátou největší na světě. Protéká jím řeka Nil, který na severu Súdánu tvoří v Núbijské poušti velký esovitý meandr. Od soutoku Modrého a Bílého Nilu v Chartúmu plyne africký veletok ke své deltě na severu Egypta ještě dva tisíce kilometrů přes šest kataraktů (= stupňovitých vodopádů), jimiž se řeka historicky dělí na jednotlivé úseky. Katarakty se počítají od severu a bývaly to jakési milníky expanzivní politiky Egypta.

Hlavním lákadlem pro návštěvu Súdánu jsou jeho prvotřídní historické památky při zmíněném meandru Nilu severně od Chartúmu (na seznamu UNESCO). Pro ty, kteří při návštěvě Egypta pozorně studovali historii, to není žádné překvapení. Obchodní, mocenské a kulturní vazby Egypta a Horní Nubie se datují již od 4. tisíciletí př.n.l.

V těchto místech se kdysi rozkládala mocná núbijská (kúšitská) království, která byla na vysoké ekonomické a kulturní úrovni. (Termín Kúšité a Núbijci se často zaměňuje). Dějiny núbijských království byly vždy těsně spjaty s historií slavného a mocného severního souseda – Egypta. Ten byl pro ně po staletí dobyvatelem a kolonizátorem, ale v jedné historické etapě byl naopak Kúšity sám podroben a na egyptský trůn usedla dynastie černých faraonů z jihu (25.dynastie egyptských faraonů). Kúšitská říše nakonec přežila starověký Egypt o téměř devět století.

Kultura, správa země a náboženství kúšitské říše byly kombinací egyptských a afrických prvků. Vládci si stavěli honosné hrobky a chrámy podobné egyptským. Můžeme je obdivovat dodnes. Na území říše Kúš se našlo přes tři sta pyramid, tedy více než v Egyptě. Jsou menší a strmější než egyptské, a také na rozdíl od egyptských patřily v mnoha případech ženám. Ženy z vladařských kruhů zde hrály významnou roli zcela v duchu matriarchálních tradic černé Afriky. V pyramidách se také našly cenné poklady.

Podél Nilu se nachází několik cenných archeologických nalezišť jako dědictví kúšitské říše. Kromě pyramid jsou na nich také ruiny chrámů, obytných komplexů a paláců. Mnohé chrámy považují zdejší lidé za svatá místa dodnes.

Původním hlavním městem kúšitské říše bylo opevněné město Kerma. V letech 1785 – 1540 př.n.l. ovládali Kúšité území až k egyptskému Asuánu. Kermu zničil egyptský faraon Thuthmose I. a egyptská nadvláda se v oblasti udržela až do 1.tisíciletí př.n.l., kdy v Horní Núbii vznikl jiný núbijský stát, jehož centrem byla Napata poblíž 4.nilského kataraktu se strategickou polohou na karavanní cestě, na úpatí zdaleka viditelné hory Gabal Barkal (“Čistá hora”). Byly to právě zdejší napatské dynastie „černých faraonů“, které vládly v letech 716-665 př.n.l. Egyptu. Kúšité (Núbijci) postupně přebírali egyptský životní styl a brzy je od Egypťanů odlišovala jen barva pleti.

  Poté, co pak byli napatští králové z Egypta vyhnáni, přesunulo se kolem roku 330 př.n.l. centrum státu na jih do Meroe, do místa na polovině vzdálenosti mezi 5. a 6. kataraktem. To bylo další významné historické období núbijských království. Merojská říše prosperovala až do roku 330, kdy podlehla útokům kočovných kmenů.

Když etiopská aksumská říše podnikla v roce 539 tažení proti Núbijcům, bylo Meroe už zcela opuštěné. Aksumští sebou přinesli do Núbie křesťanství a tak dodnes lze cestou podél Nilu spatřit také pozůstatky křesťanských staveb z 8.-11.století.


Etiopie je čarovná země a naprostý cestovatelský poklad. Je to starobylá země s 3000 let starou kulturou a nepřetržitým samostatným historickým vývojem. Etiopie jako jediná africká země nebyla nikdy kolonizována a uchovala si tak dodnes svoji jedinečnou osobitost. Výjimkou bylo jen pár let italské okupace za druhé světové války, kdy nadvládu nad Etiopií převzal Mussolini, za tichého souhlasu světových mocností.

Etnická rozmanitost Etiopie je nevídaná – v zemi žije více než 80 etnik s vlastním jazykem a kulturou, a mnohá etnika si dodnes udržují svůj tradiční způsob života. Zemi charakterizuje rovněž náboženská pestrost – křesťané, muslimové, animisté, židé, rastafariáni.

Na území Etiopie a ještě několika zemí východní a jižní Afriky se nachází „kolébka lidstva“. Zde se vyvinul člověk a před ním jeho předchůdci.

Je to země také velice variabilní z přírodního hlediska Ze všech afrických států má nejvyšší průměrnou nadmořskou výšku - 85% jejího území leží výše než 1800 m. Etiopii pokrývají hory, náhorní planiny, hluboká údolí, rozlehlé savany a lesní porosty, mnoho řek a jezer, a to vše vytváří dohromady překrásné přírodní scenérie. Také zastoupení rostlinných a živočišných druhů je bohaté, a řada z nich je endemických.

Etiopií prochází velká část Východoafrického riftu (Velké příkopové propadliny), který se táhne v délce 4000 km od Mrtvého moře až po ústí řeky Zambezi v Mozambiku. Je jedním z nejpozoruhodnějších prvků naší planety (pozorovatelný i z vesmíru). Za miliony let se tu odloupne kus Afriky – podobně jako vzniknul před miliony let Madagaskar. Tato stále se zvětšující rýha prochází v Etiopii mnohotvárnou krajinou s velkým výškovým rozdílem - začíná u Rudého moře na severovýchodě a končí u jezera Turkana na etiopsko-keňských hranicích na jihozápadě země.

Magnety pro návštěvu jižní poloviny Etiopie jsou dva. Jednak úchvatná příroda Riftu s pásem jezer a za druhé jsou to senzační etnika, která stále žijí tradičním způsobem života a uchovávají si své zvyky a kulturu. Zvláště pak to platí pro oblast kolem dolního toku řeky Omo (UNESCO).


Zájezd se koná v klimaticky výhodném období, a úroveň služeb je nadstandardní jako u všech našich zájezdů: bohatý program, dobré hotely (resp. v daném místě nejlepší možné ubytování), stravování: v případě tohoto zájezdu plná penze, doprava: Toyoty Landcruiser s řidiči-průvodci (1-3 vozy, podle počtu účastníků).



PROGRAM


ST 11/11 Odlet z Prahy

Linkou LH-3265 Praha-Frankfurt   19.15 -  20.30    
ET-707   Frankfurt-Addis Abeba   23.15 -  7.15+1    


ČT 12/11 Přílet do Addis Abeby, dvě lokality, odlet do Chartúmu  

Přílet v 7.15, po příletu transfer do hotelu Imperial poblíž letiště. Dopoledne odpočinek.

(www. southtravels.com/africa/ethiopia/imperialhotel/index.html).

Odpoledne výlet:

Adadi Mariam church – je nejjižnějším skalním kostelem v Etiopii. Ty nejznámější se nacházejí ve slavné Lalibele. Podle místní tradice zdejší kostel vznikl po návštěvě krále Lalibely v roce 1106. Od 16.století upadl v zapomnění a byl znovuobjeven lovci za doby panování krále Menelika II.

Tiya stély (UNESCO) – 40 stél, monolitů s prehistorickými antropomorfními rytinami. Jsou to památky na starověkou etiopskou kulturu, jejíž bližší časové zařazení není známo. Podobných stél se nachází v jižní Etiopii asi 10.000, až po město Dilla.


Večer odlet do súdánského Chartúmu:

Linkou ET-452 z Addis Abeby do Chartúmu 21.35 -  23.15.

  Ubytování Grand Holiday Villa Hotel, 2 noci. (www.holidayvillakhartoum.com).

Luxusní hotel na břehu Nilu je slavnou chartúmskou památkou – v roce 1800 byl vybudován společností Thomase Cooka a v koloniální éře, kdy patřil mezi nejvýznamnější africké hotely, hostil řadu slavných jmen jako W.Churchil či královna Viktoria.


PÁ 13/11 Prohlídka Chartúmu

Chartúm, moderní a upravené město v severovýchodní části země, má asi 4 a půl milionu obyvatel. Byl vybudován na soutoku Bílého a Modrého Nilu. Je to jedno z nejbezpečnějších měst na kontinentu.

Dopoledne návštěva: Archeologického muzea (památky na říše Kerma, Napata a Meroe), Etnografického muzea (ukazuje celou etnickou a kmenovou pestrost země - více než 100 kmenů), Kalifova domu, Mahdiho hrobky, a soutoku Bílého a Modrého Nilu.

Později odpoledne se vydáme k mešitě Hamed an-Nil do Omdurmanu, tradiční muslimské čtvrti (spíše je to samostatné město s velmi působivou atmosférou na levém břehu Nilu. Před danou mešitou každý pátek večer tančí súfijští dervišové za doprovodu hudby své tranzovní tance. Nejde o žádné představení, je to pravidelná součást jejich náboženských rituálů. Podívaná je to strhující a těší se tu velkému zájmu místních lidí. (Něco podobného jsme viděli kdysi v Káhiře a bylo to úžasné. Moc našinců o tom neví, protože je to tam také zdarma a tak to jejich cestovky nenabízejí). O chartúmských pátečních derviších mám nadšené zprávy z různých míst a výborné fotky od jednoho slovenského cestovatele.


SO 14/11 Naga, Musauwarat, Meroe

Odjezd na sever. Dopoledne návštěva dvou lokalit:

Naga byla významným centrem merojského období. Nachází se tu několik starověkých chrámů, dvě pohřebiště a palác významné núbijské královny.

Chrámový komplex Musauwarat es-Sufra obsahuje chrámy vybudované na terasách. Po pohodlných pozvolných rampách k nim kdysi stoupala procesí pod vedením kněží. Komplex sloužil jako poutní místo. Klenotem komplexu je Lví chrám vybudovaný kolem roku 220 př.n.l. a zasvěcený bohu savan Apedemakovi.  Přístup k hlavnímu chrámu hlídá kamenný slon v životní velikosti a plastiky slonů jsou po celém areálu. Usuzuje se, že to byli Kúšité, kteří jako první zkrotili slona afrického a využili ho ke svým válečným výpravám.

Dojezd do Meroe, jehož pyramidy ční na kopci nad krajinou.

Ubytování: Permanent tented camp of Meroe (1 noc).

(www. addictedtotravel.com/accommodation/meroe-permanent-tented-camp_sudan)


NE 15/11 Prohlídka Meroe, pak odjezd do Karimy, 4.katarakt

Prohlídka královské nekropole Meroe: pyramidy (kterých zde bylo mezi lety 308 př.n.l. a 350 n.l. postaveno asi 100 a dodnes zůstalo asi 40), dva pohřební chrámy, ruiny rezidenční části královského města, Amónův chrám, lázně s patrným římským vlivem.

Přes poušť Bajúda, která se rozkládá mezi 4.-6.kataraktem a je charakteristická černými bazaltovými špičatými kužely sopečného původu, a přes město Atbara.

Oblast s krásnými granitovými formacemi 4.nilského kataraktu začalo v dubnu 2008 zaplavovat 200 km dlouhé jezero nově budované přehrady Meroe (Hamadab). Jedenáct mezinárodních archeologických týmů se snažilo na poslední chvíli zachránit ze dna budoucího jezera vzácné památky. Kvůli stavbě přehrady s největší hydroelektrárnou v Africe muselo přestěhovat také na 70 tisíc lidí. Zatím co před půl stoletím žil celý kulturní svět podobnou akci při stavbě Násirova jezera v Asuánu, zdejší srovnatelný počin proběhl za téměř naprostého světového nezájmu !

Ubytování: Karima Nubian Rest-house (2 noci), na úpatí Džebel Barkalu.

(www. imagineafrica.co.uk/Sudan_Accomodation/Karima_Nubian_Rest-house,_Sudan.html)


PO 16/11 Prohlídka napatských archeologických lokalit

Karima je malé městečko na pravém břehu Nilu blízko archeologické lokality Džebel Barkal. Vrcholek této posvátné hory byl prý ve starověku pozlacen. Areálu pod úpatím hory dominuje ohromný Amónův chrám. Tady se rozkládalo město Napata, z něhož se zachovala královská nekropole ve třech lokalitách: severně od hory, v El Kurru a v Nuri na druhém břehu Nilu. V Nuri se kromě jiného nachází pyramida nejvýznamnějšího núbijského faraóna Taharky, která dosahuje výšky 40-50 metrů, a pak menší pyramidy 20-40 m vysoké, které patřily jeho následníkům - 21 králům a 52 královnám a princeznám. V El Kurru prohlídka dvou nádherně zdobených a hieroglyfy popsaných hrobů.

ÚT 17/11 Pokračování v programu předchozího dne, Chartúm

Dokončení programu z minulého dne, pak odjezd do Chartúmu.

Ubytování opět v Grand Holiday Villa hotelu (1 noc).

ST 18/11 Z Chartúmu do Addis Abeby, začátek cesty na jih

Linkou ET-453 z Chartúmu zpět do Addis Abeby 6.35 – 8.15.

Na území jižní Etiopie se v Riftu (Příkopové propadlině) nachází pás sedmi jezer - Ziway, Langano, Abiata, Shala, Awasa, Abaya a Chamo. Kromě nich také sopky, termální prameny, a exotická flora a fauna. A o něco dále na jih pak ještě jezero Chew Bahir, a na hranicích s Keňou jezero Turkana, jehož má na svém území Etiopie jen menší část.

Po příletu do Addis Abeby odjezd na jih, směr město Debre Zeyit s kráterovými jezery. Pak cesta povede k pásu jezer Riftu. První z nich bude jezero Ziway (1636 m), ornitologický ráj. Je to velmi mělké jezero s maximální hloubkou pouze 4 metry. Nachází se na něm pět ostrovů se starobylými kláštery. Je na ně vidět i z pevniny. Na jednom z ostrovů stojí klášter Debre Tsion, nejstarší aktivní klášter v jižní Etiopii, ze 12.století.

Jezera Abiata a Shala tvoří spolu národní park. Kráterové jezero Shala je se svými 266 metry hloubky nejhlubším jezerem Afriky na sever od rovníku. Na několika místech u jeho břehů vyvěrají horké prameny. Jezero Abiata, plné ryb, je naopak hluboké jen okolo 10 metrů. Obě jezera jsou slaná (sodná) a obě jsou zaslíbeným místem pro ornitology (plameňáci, pelikání, kormoráni, ibisové, marabu, a další místní i stěhovaví ptáci).




Nakonec dojedeme k jezeru Langano s plážemi a vodou oranžové barvy, oblíbenému rekreačnímu území. Toto jezero je kromě jezera Abaya jediné jezero v Etiopii, ve kterém se díky velkému obsahu minerálů nevyskytují bilharzie ani jiné zdraví škodlivé mršky. A navíc má k příjemnému odpočinku vybudovanou dobrou infrastrukturu.

Ubytování ve Wenney Lodge (1 noc), komfortní moderní lodži v krásné přírodě na břehu jezera Langano, s výhledem na jezero a jeho sopečné ostrovy.

(www. wenneyecolodge.com).


ČT 19/11 Do Arba Minch, národní park Nechisar

Krajinou se zelenými pahorky pojedeme do Arba Minch. Část cesty povede podél jezera Abaya, největšího ze všech sedmi jezer, které má barvu ovlivněnou přítomností železitanů.

Arba Minch (=„40 pramenů“) je pohledné město uprostřed zelených vršků (1300 m) a s výhledem na jezera Chamo a Abaya.

Odpoledne návštěva národního parku Nechisar (=„Bílá tráva“), jedné z nejhezčích rezervací zvěře v Africe. Leží mezi jezery Abaya a Chamo, na náhorní plošině s horským „Boží mostem“ nad nimi. Jezero Abaya je veliké a oranžové. Vedlejší rozměrem třetinové Chamo je modré. Ve zdejší savaně (barva trávy je zde skoro "bílá") žije divoká fauna (84 druhů savců), především kopytníci, někteří endemičtí.

Ubytování: hotel Swaynes (2 noci) s výhledem na národní park a obě jezera - www.swayneshotel.com.


PÁ 20/11 Výlet do vesnice Chencha a lodí po jezeru Chamo

Chencha (2900 m) je vesnice v pohoří Guge s nádherným výhledem na Rift. Žije zde etnikum Dorze, proslulé svými tkanými oděvy a až 12 metrů vysokými bambusovými domy ve tvaru včelích úlů (tukulů). Tyto domy lze v menším počtu vidět i v městečku Dorze a vůbec cestou.

Lodí po jezeru Chamo – obrovští krokodýli (největší v Africe – 6 m), hroši a další obyvatelé jezera.

SO 21/11 Odjezd do oblasti řeky Omo. Turmi a etnikum Hamer

Vesnice a etnika na dolním toku řeky Omo. Údolí dolního toku řeky Omo se nachází na seznamu UNESCO. Řeka Omo pramení na hoře Amhara nedaleko Addis Abeby a svou pouť končí v jezeru Turkana (kdysi Rudolfovo) na etiopsko-keňských hranicích. Žije zde pestrá mozaika snad až 45 etnik jakoby zapomenutých v čase. Příslušníci všech etnik jsou hrdí na příslušnost ke svému kmeni. Jednotlivé kmeny se vzájemně liší jazykem i zvyky, ale společné pro ně je to, že hlavním zdrojem jejich obživy je pastevectví. Některé kmeny, které žijí v úrodnějších místech, jsou i zemědělci. Tyto činnosti doplňuje sběr ovoce a lov zvěře. Lidé zdejších kmenů bývali nelítostnými válečníky a skoro všechny sousedící kmeny spolu vždy bojovaly o území a dobytek. „Civilizace“ dorazila již i sem a tak tradiční oštěpy, zbraň každého válečníka, nahradil kalašnikov. Každý muž vlastní tento samopal, který během kmenového konfliktu neváhá použít. V době míru ho má jako dekoraci dodávající mu důležitost. V tomto ohledu ovšem nic nového, s tím jsme se setkali už dříve, během cesty po severní Etiopii (viz cestopis). Zato záliba ve zdobení obličeje, těla a účesů je zde jedinečná.

Tento den: městečko Turmi, vesnice Dimeka, etnikum Hamer : ženy jsou potřeny rudou hlinkou a mají výrazně jizvená těla, muži mají hliněné účesy zdobené pery, a na slavnostech jako jsou svatby, apod. tančí a přeskakují krávy. (Pokusíme se na takovou slavnost dostat, bude-li se někde konat). Ženy z kmene Hamer jsou vyhlášenými kráskami.

Ubytování: Evangadi Lodge v Turmi (3 noci) - www.evangadilodge.com.

NE 22/11 Za etnikem Karo

Návštěva vesnic etnika Karo : lidé si pomalovávají tělo fantastickými vzory na tvářích, prsou, rukou a nohou, a to vše za použití jílů a místně dostupných rostlinných pigmentů. Také jejich účesy stojí za pozornost. Kmen Karo se svými max.3000 příslušníky (někde se uvádí jen 1000) patří mezi nejmenší zdejší etnika.


PO 23/11 Omorate a etnikum Desaneč

Etnikum Desaneč (někdy zvané také Galeb nebo Rešiat). Lidé tohoto etnika do svých současných míst přišli v 18.století od jihu jezera Turkana a proto lze nalézt podobu mezi nimi a Sambury ze severní Keni. Původně naprostí nomádi se časem museli přizpůsobit změnám, jako je nedostatek vody a pastvin, a věnují se dnes také rybolovu a zemědělství.


ÚT 24/11 Jinka, Key Afer a Weita. Etnikum Tsemay, Ari a Bena

Severně od národního parku Mago a ve vysočině (1800 m) poblíž Jinky a Key Afer (=“Rudá země“) žije na velké rozloze početně silné etnikum Ari (asi 100 tisíc lidí, možná více). Jsou to dnes většinou farmáři (pěstují obiloviny a také kávu), chovají dobytek a jsou proslulí výrobou výborného medu. I když řada z nich obléká západní oděv, mnohé ženy ještě nosí tradiční „gori“ – šaty z listů určitých rostlin, a zdobí se barevnými náhrdelníky a náramky.

Etnikum Tsemai má své centrum ve vesnici Weita a není příliš početné (asi 5000 osob). Ekonomické aktivity mají podobné jako lidé etika Ari (pěstování obilí, chov dobytka a výroba medu), ale jazykově a historicky jsou odlišní a mají některé společné rysy s jinými etniky (jako jsou Konso, Hamer či Arbore).

Lidí etnika Bena je asi 35 tisíc. Žijí na náhorních planinách jižně od národního parku Mago. Jsou to zemědělci a lovci.

Ubytování v hotelu v městečku Jinka (2 noci).


ST 25/11 Národní park Mago, etnikum Mursi

NP Mago je bohatý na divokou faunu (81 druhů savců včetně slonů, lvů, leopardů a několika černých nosorožců) a kromě ní tu žije také menší množství lidí – hlavně etnikum Mursi, proslulé především zdobením svých žen. Ženy se zdobí mohutnými hliněnými talířky, které si vkládají do spodního rtu. Aby to bylo možné, musí si ho nechat proříznout a vyrazit si spodní přední zuby. Postupně si vkládají větší a větší talířky, čímž si ret roztahují. Čím větší talířek, tím větší vážnost. Mursi bojovníci si zase na pažích zaznamenávají hluboké řezy ve tvaru půlměsíce, které zastupují každého nepřítele, kterého zabili v bitvě. Další osobní ozdobou a viditelným znakem jsou vypracované účesy.


ČT 26/11 Konso, etnikum Konso

Cestou zastávka ve vesnici Key Afer, kde lidé etnik Tsemay a Arbore pořádají každý čtvrtek trh. Odpoledne návštěva vesnic etnika Konso, které je známé svými terasovými poli, způsobem života i tradicemi. Jejich tajuplné dřevěné totemy zvané „waga“ se tyčí nad hroby mrtvých.

Ubytování: hotel v Konso (1 noc).


PÁ 27/11 Yabello a etnikum Borena

Lidé etnika Borena žijí nejen v tomto regionu, ale i severu sousední Keni. Jsou to na rozdíl většiny ostatních velmi mírumilovní lidé, u kterých je naprosto tabu zvyšovat hlas či vyvolávat násilí. Známé jsou borenské hluboké „zpívající studny“, ze kterých vodu dostávají nahoru jakési lidské schody - řada mužů, která si do taktu zpívá. Důležitou komoditou borenského hospodářství je sůl, získávaná ze čtyř kráterových jezer zdejší oblasti. My navštívíme kráter zvaný „Dům soli“ poblíž vesnice El Sod - 100 m hluboký a 800 m široký. Černá sůl se tu těží již po staletí.

Ubytování: hotel v Yabello nebo Agere Mariam (1 noc).


SO 28/11 Zpět na sever

Cestou návštěva archeologických nalezišť u města Dilla: Tutu Fela – stélové pole, asi 300 stél mezi kávovými plantážemi. Stély jsou antropomorfního typu a některé jsou falické.

Manchiti skalní malby, pocházející z doby před 3000 lety.

Pak přes dvě města: Awasa (1685 m), největší město jižní Etiopie, se stejnojmenným jezerem, nejmenší ze všech jezer v Riftu, se spoustou ryb a ptáků. A město Shashemene (prý rastafariánské centrum – uvidíme), v jehož blízkosti (asi 20 km) se nacházejí populární horké prameny Wondo Genet, s léčivými účinky, kvůli kterým si tu postavil chatu kdysi císař Haile Selassie.

Dojezd opět k jezeru Langano, stejné ubytování jako na začátku (1 noc).


NE 29/11 Langano, závěrečná večeře, na letiště

Dopoledne zasloužené lenošení u jezera. Odpoledne odjezd směr letiště v Addis Abebě. Závěrečná večeře s folklorem. Odjezd na letiště.

Linkou ET-706  Addis Abeba-Frankfurt 23.20 – 5.50+1   


PO 30/11 Odlet z Addis Abeby do Prahy

Linkou LH-3258 Frakfurt-Praha   8.30 – 9.30


CENA ZÁJEZDU: 129.700,-Kč při ubytování ve dvoulůžkovém pokoji, příplatek za jednolůžkový pokoj 16.600,-Kč.

POZOR ! Pokud se přihlásíte do 30.července 2009 (včetně zálohy na našem účtu), bude uvedená cena zájezdu platit i pro případ, že se mezitím vyprodaly letenky v knihovací třídě, na základě které výslednou cenu zájezdu kalkuluji (25.500,-Kč včetně všech poplatků). Případný rozdíl uhradím.

Po tomto datu se cena zájezdu může zvýšit o rozdíl mezi kalkulovanou a aktuální cenou letenky pro každého konkrétního klienta. (Stále se jedná o ekonomickou třídu, v jejímž rámci bývá několik knihovacích tříd. Po vyprodání levnějších knihovacích tříd se prodávají třídy dražší).

POZOR ! Pokud se do 30.července 2009 přihlásíte (včetně zálohy na našem účtu), bude vám také poskytnuta sleva 1000,-Kč/osoba.


Poznámka: Stále platí obecná pravidla zájezdů „Cesty světem“ a proto i v případě tohoto zájezdu se jedná pouze souhrn přímých nákladů ve velkoobchodních cenách, tj. pouze: platba zahraniční CK za služby na zájezdu+cena letenky+vízum+cestovní a povinné pojištění. Nic víc do ceny zahrnuto není – žádné mzdové ani provozní a režijní náklady. (Ty hradím já jako svou platbu za poznávání světa podle svých představ – viz Obecná charakteristika výjimečných zájezdů „Cesty světem“ na našem webu www.danytravel.cz). Za zájezd daných parametrů je uvedená cena nejnižší možná.

Cena zahrnuje:

  1. Mezinárodní zpáteční letenka Praha-Frankfurt-Addis Abeba-Chartúm-Addis Abeba-Frankfurt-Praha. Včetně letištních tax a poplatků.

  2. 17 noclehů v hotelích 2*-3*, ve městech 4*.

  3. Denní použití hotelových pokojů 12.listopadu.

  4. V Súdánu plná penze, s výjimkou Chartúmu – tam pouze snídaně. Nápoje nejsou součástí obědů a večeří.

  5. V Súdánu během cestování k dispozici minerální voda.

  6. V Súdánů v ceně povolení k fotografování a také všechny pasové registrace (velmi důležité !)

  7. V Etiopii plná penze, včetně nealkoholického nápoje při obědě a večeři.

  8. Pozemní doprava vozy 4x4 Toyota Landcruiser s řidiči-průvodci.

  9. Program dle uvedené specifikace včetně všech vstupů a tax.

  10. Vízum do Etiopie + vízum do Súdánu.

  11. Český průvodce.

  12. Kompletní cestovní pojištění (léčebných výloh, zavazadel, odpovědnosti za škodu a připojištění na storno zájezdu do 80% zaplacené částky, maximálně 25.000,-Kč).***Viz dále dodatek k pojištění.

  13. Zákonné pojištění proti úpadku cestovní kanceláře.


***Dodatek k pojištění:

Můžete zvolit navíc ještě připojištění „Storno Plus“ = možnost se připojistit na vyšší částku pro případ storna zájezdu ve třech variantách:

Za 640,-Kč na max.40.000,-Kč

Za 820,-Kč na max.50.000,-Kč

Za 1160,-Kč na max.70.000,-Kč

Připojištění „Storno Plus“ je stanoveno jako paušál bez ohledu na počet dní.


Cena nezahrnuje:

1. spropitné průvodcům-řidičům ve výši 50 USD/osoba - bude vybráno po příletu.

2. odletové taxy ze Súdánu a z Etiopie (v obou případech asi 20 USD).

3. Nosiče zavazadel.


Úprava ceny:

Cestovní kancelář si vzhledem k neziskovosti pořádání zájezdu vyhrazuje právo příplatku k ceně v případě nečekaného zvýšení ceny zájezdu oproti ceně kalkulované – z důvodu kursových změn nebo případného zvýšení cen jednotlivých dílčích položek, které cestovní kancelář nemůže ovlivnit.


PODMÍNKY A TERMÍNY:

  1. Chcete-li se zájezdu zúčastnit, IHNED se ozvěte, prosím, pošleme vám přihlášku. (Pošlete-li email zprávu, pak prosím ještě zavolejte, zda jsem ji obdržela – někdy el.pošta zlobí).

  2. Zaslaná přihláška nabývá platnosti až zaplacením ZÁLOHY ve výši 50.000,-Kč.

  1. Uzávěrka přihlášek: pátek 14.srpna 2009. (Nutná potřebná doba pro zajištění víz do obou států – jednou ve Vídni, jednou v Berlíně).


  1. DOPLATEK do ceny zájezdu: do pátku 15.září 2009.


STORNO-PODMÍNKY: Storno v období: Storno-poplatek:

po přihlášení se cena letenek

do 14.8.2009 50% ceny zájezdu

15.8. – 22.8.2009 80% ceny zájezdu

pak 100% ceny zájezdu